Ανακοίνωση

- Εξέταση Δ.Ε.: 1/108/10/2020
- Κατάθεση βαθμολογίας Δ.Ε.: έως 9/10/2020

Ανακοίνωση
Όνομα: Exetasi_Diplomatikon_October_2020.pdf, Ανέβηκε: 3/9/2020 17:01, Μέγεθος: 215kb

Σας ενημερώνουμε ότι η ΧΕΝ Ελλάδος, προετοιμάζεται να υλοποιήσει για 8η συνεχή χρονιά (ακαδημαϊκό έτος 2020-2021) το «Πρόγραμμα ΑΘΗΝΑ – Δωρεάν Στέγαση για Φοιτήτριες» για φοιτήτριες/σπουδάστριες Ανώτατης Εκπαίδευσης από την περιφέρεια, οι οποίες αντιμετωπίζουν οικονομικές δυσχέρειες.

Στο Πολυκέντρο «Αθηνά», στην Ηλιούπολη, σε ένα σύγχρονο χώρο 3000 τ.μ., και σε εγκαταστάσεις διεθνών προδιαγραφών, η ΧΕΝ Ελλάδος διασφαλίζει το δικαίωμα της νέας γυναίκας στη γνώση και στην απρόσκοπτη πρόσβασή της στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, λαμβάνοντας όλα τα μέτρα πρόληψης και ασφάλειας για τη διασφάλιση της δημόσιας υγείας.

Η ΧΕΝ Ελλάδος, γυναικεία, εθελοντική οργάνωση, ΝΠΙΔ – Ίδρυμα κοινωφελές μη κερδοσκοπικό, απευθύνεται μέσα από ποιοτικά προγράμματα και υπηρεσίες σε όλες τις γυναίκες ανεξαρτήτως θρησκείας, εθνικότητας, κοινωνικής και οικονομικής κατάστασης, προασπιζόμενη τα γυναικεία και ανθρώπινα δικαιώματα, επί σειρά δεκαετιών.

Η κάλυψη των θέσεων για το Στεγαστικό Πρόγραμμα γίνεται με βάση κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια. Οι αιτήσεις και τα δικαιολογητικά θα πρέπει να κατατίθενται (μετά από συνεννόηση) ή να αποστέλλονται ταχυδρομικά από τις 24 Αυγούστου έως και τις 10 Σεπτεμβρίου 2020 στη διεύθυνση:

ΧΕΝ Ελλάδος – Μ. Αντύπα 81, 163 45 Ηλιούπολη
με την ένδειξη «Για την Επιτροπή Ξενώνα»
Το έντυπο της αίτησης θα είναι διαθέσιμο  στο κτήριο «Αθηνά» - Μ. Αντύπα 81 – 163 45, Ηλιούπολη από Δευτέρα έως Παρασκευή (10:00 – 16:00)
& ηλεκτρονικά στην επίσημη ιστοσελίδα της ΧΕΝ Ελλάδος www.xen.gr

Πληροφορίες από Δευτέρα - Παρασκευή (10:00 – 16:00)
( 210.9932820 & 210. 9930708 (Δέσποινα Παναγοπούλου & Ελένη Σταμέλου)
Email: stegastiko@xen.gr

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε την αίτηση και τα δικαιολογητικά.

Επισυνάπτεται το επικαιροποιημένο πρόγραμμα (ως προς τις αίθουσες εξέτασης) των επαναληπτικών εξετάσεων, των χειμερινών και εαρινών εξαμήνων, για το ακαδ. έτος 2019-2020.

Πρόγραμμα Επαναληπτικών Εξετάσεων Περιόδου Σεπτεμβρίου 2020
Όνομα: exams_program_september_2020.pdf, Ανέβηκε: 31/8/2020 14:04, Μέγεθος: 379kb

Δείτε στο συνημμένο αρχείο την κατανομή των φοιτητών/τριών ανά μάθημα και αίθουσα, σύμφωνα με τις δηλώσεις πρόθεσης εξέτασης και δηλώσεις βελτίωσης βαθμολογίας που πραγματοποιήθηκαν το προηγούμενο διάστημα.

Παρακαλούμε, ο σχετικός προγραμματισμός να τηρηθεί απαρέγκλιτα για την ομαλότερη και ασφαλέστερη διεξαγωγή της εξεταστικής περιόδου.

Κατανομές ανά μάθημα και αίθουσα
Όνομα: Katanomes_foititon_ana_mathima_aithousa_September_2020.pdf, Ανέβηκε: 7/9/2020 10:30, Μέγεθος: 277kb

Σας ενημερώνουμε ότι, λόγω των προβλημάτων ηλεκτροδότησης που προέκυψαν το τελευταίο διάστημα, με συνέπεια τη δυσλειτουργία της ιστοσελίδας της Σχολής και των διαφόρων υπηρεσιών, παρατείνονται οι προθεσμίες υποβολής έως και την Τρίτη 25/8/2020 για τις παρακάτω διαδικασίες:

- Δηλώσεις Βελτίωσης Βαθμολογίας Μαθημάτων Χειμερινών και Εαρινών Εξαμήνων (Εξεταστική περίοδος Σεπτεμβρίου 2020)

- Δήλωση πρόθεσης εξέτασης σε Χειμερινά και Εαρινά μαθήματα κατά την Επαναληπτική εξεταστική της περιόδου Σεπτεμβρίου ακαδ. έτους 2019-2020

Οι φοιτητές οι οποίοι συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα σύνδεσης στις σχετικές πλατφόρμες, λόγω αρχικοποίησης του προσωπικού τους κωδικού, θα πρέπει να ελέγχουν το email τους (inbox και spam folders) καθώς έχει αποσταλεί ενημερωτικό μήνυμα από το Κέντρο Η/Υ.

Για περισσότερες πληροφορίες, σχετικά με το εν λόγω θέμα, μπορείτε να επικοινωνείτε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στο adm@central.ntua.gr.

Αγαπητές φοιτήτριες και αγαπητοί φοιτητές,

Ενόψει της επαναληπτικής εξεταστικής περιόδου και δεδομένου του  ανησυχητικά μεγάλου αριθμού κρουσμάτων που παρατηρούνται με την επιστροφή από τις καλοκαιρινές διακοπές, ειδικά μεταξύ των νεωτέρων ηλικιών, θα ήθελα να σας υπενθυμίσω την αδήριτη ανάγκη τήρησης όλων των
μέτρων για τη μη διάδοση του κορωνοϊού.

Για την προστασία της υγείας όλων, οφείλουμε να τηρούμε απαρέγκλιτα όλες τις οδηγίες και τα μέτρα υγειονομικής προστασίας, όπως αυτά σχεδιάστηκαν και υλοποιήθηκαν με επιτυχία και κατά την εξεταστική περίοδο του εαρινού
εξαμήνου.

Παρακαλώ να μελετήσετε το συνημμένο αρχείο με τις κυριώτερες οδηγίες και  τους σχετικούς συνδέσμους.

Καλό αποκαλόκαιρο και καλή επιτυχία στις εξετάσεις σας.

Κωστής Μαγουλάς
Κοσμήτορας

Προκειμένου να προγραμματισθεί η συμμετοχή στην εξεταστική των μαθημάτων των χειμερινών και εαρινών εξαμήνων, με φυσική παρουσία των φοιτητών, παρακαλούμε να ενημερώσετε, έως την Παρασκευή 21/8, με ενυπόγραφη δήλωσή σας στη  Γραμματεία της Σχολής Χημικών Μηχανικών (secretariat@chemeng.ntua.gr), αν έχετε κώλυμα συμμετοχής στην περίπτωση που ανήκετε σε ομάδες αυξημένου κινδύνου για σοβαρή λοίμωξη  COVID-19  (όπως προσδιορίζονται στην ΚΥΑ Αριθμ. ΔΙΔΑΔ/Φ.69/115/9670/2020) ή αν άτομα με τα οποία συμβιώνετε ανήκουν σε αυτές ή αν ήδη νοσούν.

Επισυνάπτονται η δήλωση και η σχετική ΚΥΑ.

ΚΥΑ
Όνομα: Eγκύκλιος_ευπαθείς_ομάδες_18052020.pdf, Ανέβηκε: 29/7/2020 17:24, Μέγεθος: 1050kb
  Δήλωση Κωλύματος
Όνομα: dilosi_kolymatos_epanaliptiki_2020.pdf, Ανέβηκε: 29/7/2020 17:24, Μέγεθος: 347kb