Υποστήριξη της διδακτορικής διατριβής της κας Ε. Μπόλη, με τίτλο:

«Πειραματική μελέτη και προσομοίωση μιγμάτων που περιέχουν τρίτης γενιάς ιοντικά υγρά».

Τετάρτη 17 Ιουλίου 2019 και ώρα 14:00 στην Αίθουσα Κουμούτσου.

Υποστήριξη της διδακτορικής διατριβής της κας Σ. Μπρατάκου, με τίτλο:

«Ανάπτυξη βιοαισθητήρα για την ταχεία ανίχνευση ορμονών και τοξινών σε τρόφιμα και ύδατα».

Πέμπτη 11 Ιουλίου 2019 και ώρα 12:00μ στην Αίθουσα Συνεδριάσεων του Τομέα Ι (αιθ. Α.222)

Υποστήριξη της διδακτορικής διατριβής της κας Λ. Γκούρα, με τίτλο:

«Μελέτη  της  Διάχυσης  Ρευστών  σε Μεσοπορώδη και Νανοπορώδη Συστήματα με Μεθόδους Πυρηνικού Μαγνητικού Συντονισμού (NMR)».

Παρασκευή 5 Ιουλίου 2019 και ώρα 11:00πμ στην Αίθουσα Θ.203.

Επισημαίνεται ότι, η προκήρυξη αφορά αποκλειστικά σε αποφοίτους Τμημάτων Χημικών Μηχανικών και όχι Χημείας, όπως αναφέρεται στη συνημμένη προκήρυξη.

Προκήρυξη
Όνομα: Prokhruksh.pdf, Ανέβηκε: 21/6/2019 17:35, Μέγεθος: 108kb

Υποστήριξη της διδακτορικής διατριβής του κ. Ηλία Νικολαΐδη, με τίτλο:

«Development and Application of Computational Algorithms and Thermodynamic Models for Multiphase, Multicomponent Chemical Systems».

Παρασκευή 5 Ιουλίου 2019 και ώρα 11:00πμ στην Αίθουσα Κουμούτσου.

Υποστήριξη της διδακτορικής διατριβής της κας Α. Αναγνωστοπούλου, με τίτλο:

«ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΚΟΙΝΩΝ ΨΥΧΟΜΕΤΡΙΚΩΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΩΝ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΜΑΘΗΣΗΣ-ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΗΝ ΝΕΥΤΩΝΕΙΑ ΦΥΣΙΚΗ».

Πέμπτη 20 Ιουνίου 2019 και ώρα 14:00 στην Αίθουσα Κουμούτσου.

Υποστήριξη της διδακτορικής διατριβής της κας Σ. Φαρμάκη, με τίτλο:

«Διερεύνηση της κινητικότητας ιόντων βαρέων μετάλλων σε εδάφη για πιθανή απόθεση απορριμμάτων».

Τετάρτη 3 Ιουλίου 2019 και ώρα 14:00 στην Αίθουσα Κουμούτσου.

Το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση προκηρύσσει τη χορήγηση νέων μεταπτυχιακών υποτροφιών ακαδημαϊκού έτους 2019-2020 για σπουδές επιπέδου Master σε όλα τα επιστημονικά πεδία και για πανεπιστημιακά ιδρύματα στην Ελλάδα και στην Ευρώπη.

Μπορείτε να διαβάσετε την σχετική δημόσια πρόσκληση στην ιστοσελίδα του Ιδρύματος, ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο:

Δημόσια Πρόσκληση
Όνομα: 20190528-dimosia-prosklisi-metaptuxiakwn-upotrofiwn-2019-2020-final-1.pdf, Ανέβηκε: 31/5/2019 10:46, Μέγεθος: 1054kb

Σας ενημερώσουμε για την έναρξη του προγράμματος Travel Award Scholarship του Hellenic Bioscientific Association in the USA (HBA-USA). Πρόκειται για μια ετήσια υποτροφία που σκοπό έχει να βραβεύσει έναν διδακτορικό ή μεταδιδακτορικό φοιτητή ή φοιτήτρια, εγγεγραμμένο/η σε πανεπιστήμιο της Ελλάδας, Κύπρου ή ΗΠΑ, που έχει κάνει αίτηση ή έχει γίνει δεκτός/ή να παρουσιάσει μέρος της ερευνητικής εργασίας του/της σε συνέδριο της Αμερικής ή διεθνώς. Το ποσό της υποτροφίας για την τρέχουσα ακαδημαϊκή χρονιά ανέρχεται σε $1000. Μέσω αυτού του προγράμματος, το HBA-USA αποσκοπεί στην αναγνώριση και υποστήριξη βιοεπιστημόνων Ελληνικής καταγωγής που επιδιώκουν ευκαιρίες να παρουσιάσουν τα αποτελέσματα της ερευνητικής τους εργασίας στην Αμερικάνικη και Διεθνή επιστημονική κοινότητα.

Μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες και λεπτομέρειες για τον τρόπο υποβολής αιτήσεων στο συνημμένο αρχείο.

Ανακοίνωση
Όνομα: TravelAward program.pdf, Ανέβηκε: 24/5/2019 15:32, Μέγεθος: 60kb
  Δελτίο Τύπου
Όνομα: Δελτίο Τυπου Προεδρου ΙΚΥ_Μεταδιδακτορικές.pdf, Ανέβηκε: 24/5/2019 13:19, Μέγεθος: 525kb