Υποστήριξη της διδακτορικής διατριβής του κ. Ηλία Νικολαΐδη, με τίτλο:

«Development and Application of Computational Algorithms and Thermodynamic Models for Multiphase, Multicomponent Chemical Systems».

Παρασκευή 5 Ιουλίου 2019 και ώρα 11:00πμ στην Αίθουσα Κουμούτσου.

Υποστήριξη της διδακτορικής διατριβής της κας Α. Αναγνωστοπούλου, με τίτλο:

«ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΚΟΙΝΩΝ ΨΥΧΟΜΕΤΡΙΚΩΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΩΝ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΜΑΘΗΣΗΣ-ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΗΝ ΝΕΥΤΩΝΕΙΑ ΦΥΣΙΚΗ».

Πέμπτη 20 Ιουνίου 2019 και ώρα 14:00 στην Αίθουσα Κουμούτσου.

Υποστήριξη της διδακτορικής διατριβής της κας Σ. Φαρμάκη, με τίτλο:

«Διερεύνηση της κινητικότητας ιόντων βαρέων μετάλλων σε εδάφη για πιθανή απόθεση απορριμμάτων».

Τετάρτη 3 Ιουλίου 2019 και ώρα 14:00 στην Αίθουσα Κουμούτσου.

Το Κοινωφελές Ίδρυμα Ιωάννη Σ. Λάτση προκηρύσσει τη χορήγηση νέων μεταπτυχιακών υποτροφιών ακαδημαϊκού έτους 2019-2020 για σπουδές επιπέδου Master σε όλα τα επιστημονικά πεδία και για πανεπιστημιακά ιδρύματα στην Ελλάδα και στην Ευρώπη.

Μπορείτε να διαβάσετε την σχετική δημόσια πρόσκληση στην ιστοσελίδα του Ιδρύματος, ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο:

Δημόσια Πρόσκληση
Όνομα: 20190528-dimosia-prosklisi-metaptuxiakwn-upotrofiwn-2019-2020-final-1.pdf, Ανέβηκε: 31/5/2019 10:46, Μέγεθος: 1054kb

Σας ενημερώσουμε για την έναρξη του προγράμματος Travel Award Scholarship του Hellenic Bioscientific Association in the USA (HBA-USA). Πρόκειται για μια ετήσια υποτροφία που σκοπό έχει να βραβεύσει έναν διδακτορικό ή μεταδιδακτορικό φοιτητή ή φοιτήτρια, εγγεγραμμένο/η σε πανεπιστήμιο της Ελλάδας, Κύπρου ή ΗΠΑ, που έχει κάνει αίτηση ή έχει γίνει δεκτός/ή να παρουσιάσει μέρος της ερευνητικής εργασίας του/της σε συνέδριο της Αμερικής ή διεθνώς. Το ποσό της υποτροφίας για την τρέχουσα ακαδημαϊκή χρονιά ανέρχεται σε $1000. Μέσω αυτού του προγράμματος, το HBA-USA αποσκοπεί στην αναγνώριση και υποστήριξη βιοεπιστημόνων Ελληνικής καταγωγής που επιδιώκουν ευκαιρίες να παρουσιάσουν τα αποτελέσματα της ερευνητικής τους εργασίας στην Αμερικάνικη και Διεθνή επιστημονική κοινότητα.

Μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες και λεπτομέρειες για τον τρόπο υποβολής αιτήσεων στο συνημμένο αρχείο.

Ανακοίνωση
Όνομα: TravelAward program.pdf, Ανέβηκε: 24/5/2019 15:32, Μέγεθος: 60kb
  Δελτίο Τύπου
Όνομα: Δελτίο Τυπου Προεδρου ΙΚΥ_Μεταδιδακτορικές.pdf, Ανέβηκε: 24/5/2019 13:19, Μέγεθος: 525kb
  Προκήρυξη - «ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΤΣΑΚΩΝΑ» ακαδ. έτους 2019-2020
Όνομα: ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΤΣΑΚΩΝΑ_Προκήρυξη 2019.pdf, Ανέβηκε: 22/5/2019 15:12, Μέγεθος: 69kb
  Δελτίο Τύπου
Όνομα: Δελτίο Τύπου Διδακτορικές Υποτροφίες Κληρο.pdf, Ανέβηκε: 21/5/2019 12:38, Μέγεθος: 344kb

Οι Σχολές Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, Χημικών Μηχανικών, Πολιτικών Μηχανικών, και Αγρονόμων & Τοπογράφων Μηχανικών του ΕΜΠ λειτουργούν το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΠΜΣ) "Προστασία Μνημείων" και καλούν τους ενδιαφερόμενους να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για τη συμμετοχή τους στο ΔΠΜΣ για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020 έως και τη Δευτέρα 20 Μαΐου 2019.

Το ΔΠΜΣ απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΜΣ) στην «Προστασία Μνημείων» στις εξής κατευθύνσεις:
Α’ Κατεύθυνση «Συντήρηση και Αποκατάσταση Ιστορικών Κτιρίων και συνόλων»
Β’ Κατεύθυνση «Υλικά και Επεμβάσεις Συντήρησης»

Η Σχολή Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ συντονίζει τη Β’ Κατεύθυνση «Υλικά και Επεμβάσεις Συντήρησης». Για την απόκτηση του διπλώματος απαιτείται η  παρακολούθηση και η επιτυχής εξέταση συνολικά σε δέκα μαθήματα (κορμού, κατεύθυνσης και επιλογής),  η εκπόνηση εργαστηριακών ασκήσεων και θεμάτων, η συμμετοχή στις εργασίες πεδίου καθώς και η εκπόνηση και επιτυχής εξέταση μεταπτυχιακής εργασίας. Η ελάχιστη χρονική διάρκεια για την απονομή του ΔΜΣ είναι τα τέσσερα ακαδημαϊκά εξάμηνα.

Στο ΔΠΜΣ “Προστασία Μνημείων” γίνονται δεκτοί Διπλωματούχοι των Σχολών Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, Χημικών Μηχανικών, Πολιτικών Μηχανικών, Αγρονόμων & Τοπογράφων Μηχανικών κατά προτεραιότητα, άλλοι διπλωματούχοι διπλωματούχοι Μηχανικοί Πολυτεχνείων, Πολυτεχνικών Σχολών, ή Τμημάτων Μηχανικών, καθώς και πτυχιούχοι Τμημάτων ΑΕΙ της ημεδαπής και ομοταγών αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της αλλοδαπής, συναφούς γνωστικού αντικειμένου.

Επισυνάπτονται η προκήρυξη και η αίτηση συμμετοχής.

Προκήρυξη
Όνομα: prokirixi_prostasia_mnimeion_2019.pdf, Ανέβηκε: 16/5/2019 14:59, Μέγεθος: 166kb
  Αίτηση συμμετοχής
Όνομα: aitisi_symetoxis_mnimeia_2019.docx, Ανέβηκε: 16/5/2019 15:00, Μέγεθος: 107kb

Υποστήριξη της διδακτορικής διατριβής του κ. Μ. Καρμέλλου, με τίτλο:

«MULTI-OBJECTIVE OPTIMIZATION OF DISTRIBUTED ENERGY SYSTEMS WITH FOCUS ON ROBUST SOLUTIONS».

Δευτέρα 3 Ιουνίου 2019 και ώρα 14:00 στην Αίθουσα Κουμούτσου.

‹ Νεότερες1234...25Παλαιότερες ›