Σάββατο, 14 Δεκεμβρίου 2019 - Εργασία - Ερευνητική Απασχόληση

A PhD position in Pharmaceutical Process Systems Engineering is available with the Gerogiorgis Group at the University of Edinburgh, with full funding for EU/Greek students, if selected. Applications are welcome (via the online system and UoE link below).

UoE:

Findaphd:

Because according to regulations the position must be filled very soon, candidates should preferably have graduated already, or be certain to graduate by February 2020, at the latest.

For any questions, students are welcome to contact Dr. D. Gerogiorgis at: D.Gerogiorgis@ed.ac.uk .

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βρούν πληροφορίες στο επισυναπτόμενο αρχείο.

Θέση υποψήφιου διδάκτορα
Όνομα: Recruitment Statement_GK.pdf, Ανέβηκε: 12/12/2019 11:59, Μέγεθος: 37kb
Τετάρτη, 11 Δεκεμβρίου 2019 - Γενικές Ανακοινώσεις

Την Παρασκευή, 13/12/2019, και ώρα 15:30, στην Αίθουσα 34, θα πραγματοποιηθεί συνάντηση της ομάδας του CHEM-E-CAR της Σχολής μας, με σπουδαστές ή και προσωπικό της Σχολής, που ενδιαφέρονται να δραστηριοποιηθούν στον αντίστοιχο διαγωνισμό. Η συνάντηση θα αφορά στη γνωριμία με την ομάδα, στο διαγωνισμό CHEM-E-CAR αλλά και στην πρόσφατη συμμετοχή της Σχολής μας σε αυτόν.

Σας περιμένουμε

Ο συντονιστής της ομάδας,

Θ. Παπαθανασίου

Ανακοίνωση μετεγγραφών κατόπιν ενστάσεων 2019-20
Όνομα: anak_metengrafes_enstaseis_2019-2020.pdf, Ανέβηκε: 10/12/2019 12:47, Μέγεθος: 227kb

Αύριο θα υποδεχθούμε τον Δρ Βασίλη Χαριτόπουλο από τη Σχολή ΧΜ του UCL. Ο κ. Χαριτόπουλος θα μας δώσει σεμινάριο με θέμα ‘Integrating control and process operations: process resiliency and digital transformation for the process industry’.

Το σεμινάριο είναι προγραμματισμένο στην Αιθ. Κουμούτσου για αύριο στις 10 Δεκεμβρίου στις 2.30μμ.

Ο Δρ Χαριτόπουλος έχει διαθέσιμες υποτροφίες για διδακτορικά στο UCL. Με αυτή την ευκαιρία θα μπορεί να συναντήσει τελειόφοιτους από τη Σχολή και να συζητήσει με όσους ενδιαφέρονται να δουλέψουν μαζί του. Συναντήσεις με φοιτητές προβλέπονται την ώρα μετά το σεμινάριο (3.30-4.30μμ). Τελειόφοιτοι συνάδελφοι που ενδιαφέρονται να συναντηθούν μαζί του μπορούν επίσης να επικοινωνήσουν με τον κ. Κοκόση στο 4275 ή την κ Κοσμίδου στο 3227.

Επισυνάπτεται περίληψη του σεμινάριου και περιγραφή μιας θέσης διδακτορικού που είναι διαθέσιμη άμεσα.

Περιγραφή θέσης
Όνομα: PhD_Project.pdf, Ανέβηκε: 9/12/2019 18:49, Μέγεθος: 564kb
  Περίληψη σεμινάριου
Όνομα: Charitopoulos_NTUA_Seminar.pdf, Ανέβηκε: 9/12/2019 18:47, Μέγεθος: 468kb
Πέμπτη, 05 Δεκεμβρίου 2019 - Ανακοινώσεις Γραμματείας

Υποστήριξη της διδακτορικής διατριβής του κ. Ευστράτιου Νικολάιβιτς, με τίτλο:

«Ανακάλυψη καινοτόμων βιοκαταλυτών μυκητιακής προέλευσης και εφαρμογή τους στη βιοεξυγίανση χλωριωμένων αρωματικών ρύπων».

Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου 2019 και ώρα 15:30 στην Αίθουσα Πολυμέσων της Κεντρικής Βιβλιοθήκης του ΕΜΠ.

Τετάρτη, 04 Δεκεμβρίου 2019 - Ανακοινώσεις Γραμματείας

Υποστήριξη της διδακτορικής διατριβής του κ. Στέλιου Λουμάκη, με τίτλο:

«Επίδραση της Διείσδυσης των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας στην Χονδρεμπορική Τιμή της Ηλεκτρικής Ενέργειας».

Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου 2019 και ώρα 16:00 στην Αίθουσα Κουμούτσου.

Δευτέρα, 02 Δεκεμβρίου 2019 - Εργασία - Ερευνητική Απασχόληση

Δείτε τη συνημμένη ανακοίνωση.

Ανακοίνωση
Όνομα: Job Opening_Engineering Graduate Opportunities.pdf, Ανέβηκε: 2/12/2019 10:50, Μέγεθος: 305kb
Δευτέρα, 02 Δεκεμβρίου 2019 - Ανακοινώσεις Γραμματείας

Ο εκδοτικός οίκος Elsevier προσφέρει μια ολοκληρωμένη σειρά δράσεων γνωριμίας και χρήσης των βάσεων δεδομένων Reaxys και Reaxys Medicinal Chemistry στα ελληνικά πανεπιστήμια. Ως εκ τούτου, παρέχει ελεύθερη πρόσβαση και στις δύο βάσεις δεδομένων για διάστημα έξι  μηνών από την 1η Δεκεμβρίου 2019 έως την 31η Μάιου 2020. Στη δράση έχει κληθεί να συμμετάσχει το Ε.Μ.Π. και άλλα ιδρύματα. Ο στόχος είναι να επιτρέψει στα ελληνικά Πανεπιστήμια να δοκιμάσουν την Reaxys για μεγάλο χρονικό διάστημα αξιολογώντας την πιθανή αξία της, προκειμένου να αποφασίσουν, αν επιθυμούν τη συνδρομή στις βάσεις Reaxys και Reaxys Medicinal Chemistry.

Για την πρόσβαση απαιτείται αναγνώριση IP του ΕΜΠ.

Στις 4 και 5 Δεκεμβρίου 2019 θα πραγματοποιηθούν διαδικτυακά σεμινάρια στα αγγλικά από τον Elsevier.

Θα παρουσιαστεί μια επισκόπηση της Reaxys και της Reaxys Medicinal Chemistry (RMC) σχετικά με τον τρόπο απόκτησης δεδομένων από: τη βιβλιογραφία, τις ιδιότητες των ενώσεων, τα δεδομένα βιοδραστικότητας και χημικής αντιδραστικότητας (ταχύτερη από οποιαδήποτε άλλη ερευνητική λύση)

• Επισκόπηση χαρακτηριστικών + ενσωμάτωση Scopus και Reaxys.
• Πρόσβαση σε εξαγόμενες ιδιότητες, φασματικά και πειραματικά δεδομένα.
• Σχεδιάγραμμα σύνθεσης.
• Δυνατότητα σύνθετης αναζήτησης χρησιμοποιώντας το εργαλείο δημιουργίας ερωτημάτων - Reaxys.
• Βιοδραστικότητα και συνοπτικά δεδομένα μέσω του RMC heatmap για την εξαγωγή δεδομένων.

Για να παρακολουθήσετε το σεμινάριο θα ακολουθήσετε τους παρακάτω συνδέσμους.

4 Δεκεμβρίου (12.30 – 13.30 Τοπική ώρα Ελλάδος): https://elsevier.zoom.us/j/320923992

5 Δεκεμβρίου (12.30 – 13.30 Τοπική ώρα Ελλάδος): https://elsevier.zoom.us/j/594534040

‹ Νεότερες1234...246Παλαιότερες ›