ΓενικέςΑνακοινώσεις

Την Παρασκευή, 13/12/2019, και ώρα 15:30, στην Αίθουσα 34, θα πραγματοποιηθεί συνάντηση της ομάδας του CHEM-E-CAR της Σχολής μας, με σπουδαστές ή και προσωπικό της Σχολής, που ενδιαφέρονται να δραστηριοποιηθούν στον αντίστοιχο διαγωνισμό. Η συνάντηση θα αφορά στη γνωριμία με την ομάδα, στο διαγωνισμό CHEM-E-CAR αλλά και στην πρόσφατη συμμετοχή της Σχολής μας σε αυτόν.

Σας περιμένουμε

Ο συντονιστής της ομάδας,

Θ. Παπαθανασίου

Η European Community on Computational Methods in Applied Sciences (ECCOMAS) προκηρύσσει δύο βραβεία καλύτερης Διδακτορικής Διατριβής στην επιστημονική περιοχή της Υπολογιστικής Μηχανικής, που ολοκληρώθηκε το 2019 – (βλ. σχετική προκήρυξη στην ιστοσελίδα της ECCOMAS)

Για τον σκοπό αυτό κάθε εθνική εταιρία υπολογιστικής μηχανικής – εν προκειμένω η Ελληνική Εταιρία Υπολογιστικής Μηχανικής (ΕΛΕΤΥΜ) – θα επιλέξει, μετά από διαδικασία αξιολόγησης από ειδική επιτροπή που θα οριστεί από το ΔΣ της ΕΛΕΤΥΜ, την καλύτερη διατριβή και θα την προωθήσει στην ΕCCOMAS με υποψηφιότητα για βράβευση. Οι διατριβές θα πρέπει να έχουν εξεταστεί από τις 7-μελείς εξεταστικές επιτροπές εντός του 2019.

Σημειώνεται ότι η διατριβή που θα επιλεγεί από την ΕΛΕΤΥΜ, θα βραβευτεί στο ECCOMAS 2020 Congress που θα διοργανωθεί μαζί με το 14th World Congress in Computational Mechanics, στις 19-24 Ιουλίου 2020 στο Παρίσι.

Όσοι υποβάλλουν υποψηφιότητα, πρέπει να αποστείλουν με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο τη διατριβή στη διεύθυνση kvspilio@central.ntua.gr το αργότερο μέχρι 24 Ιανουαρίου 2020.

Εκ μέρους του ΔΣ της ΕΛΕΤΥΜ,

Κ. Σπηλιόπουλος
Πρόεδρος ΕΛΕΤΥΜ

Παρασκευή, 01 Νοεμβρίου 2019

Με θλίψη πληροφορηθήκαμε ότι έφυγε από τη ζωή η εκλεκτή συνάδελφος Μαρία (Μιρέττα) Φλυτζάνη-Στεφανοπούλου.

Υπήρξε διπλωματούχος της Σχολής μας και διακεκριμένη και πολυβραβευμένη Καθηγήτρια με λαμπρό ερευνητικό έργο στο Department of Chemical and Biological Engineering  στο Tufts University.

H κηδεία της θα τελεστεί στην εκκλησία της Αγίας Σκέπης (Παπάγου) τη Δευτέρα 4/11/2019 και ώρα 3.00 μμ.

Ο Θεός ας αναπαύσει την ψυχή της και ας χαρίζει δύναμη και καρτερία στους οικείους της.

Αιωνία η μνήμη της.

Κωστής Μαγουλάς

Κοσμήτορας

Η βαθμολογία της εξέτασης του Σεπτεμβρίου 2019 βρίσκεται εδώ.

Από τους διδάσκοντες.

Κατεβάστε το σχετικό αρχείο.

ΟΑΔΕ Σεπτέμβριος 2019
Όνομα: Ba8mologia_OADE (1).pdf, Ανέβηκε: 25/9/2019 13:32, Μέγεθος: 84kb

Κατεβάστε το σχετικό αρχείο.

Βαθμολογία
Όνομα: Ba8mologia_OADE.pdf, Ανέβηκε: 10/7/2019 10:26, Μέγεθος: 80kb

Η εξέταση του μαθήματος “Ορθολογική και Αειφορική Διαχείριση Ενέργειας”, για όσους φοιτητές δικαιούνται να δώσουν την εξέταση, θα γίνει την Τρίτη 2/7 στις 11.00 στην Αίθουσα 32

Το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΠΜΣ) “Υπολογιστική Μηχανική” του ΕΜΠ, διοργανώνει το

5ο Σεμιναριακό Εργαστήριο (workshop): Επιστημονικοί Yπολογισμοί Mεγάλης Kλίμακας

Το Σεμινάριο θα διεξαχθεί στο Υπολογιστικό Κέντρο της Σχολής Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ.

Επισυνάπτεται η ανακοίνωση με πρόσκληση για υποβολή αίτησης συμμετοχής.

Πρόσκληση
Όνομα: Scientific_Large-Scale_Computing_call_2019.pdf, Ανέβηκε: 4/6/2019 12:40, Μέγεθος: 428kb

Από την Δευτέρα 3 Ιουνίου 2019 μέχρι και το τέλος του ακαδημαϊκού έτους, το ωράριο λειτουργίας του PC Lab της Σχολής θα είναι 9:00πμ - 2:30μμ.

Λόγω της διοργάνωσης του 12ου ΠΕΣΧΜ, το PC Lab της Σχολής θα παραμείνει κλειστό από 29 έως 31 Μαίου.

‹ Νεότερες1234...49Παλαιότερες ›