ΓενικέςΑνακοινώσεις

Το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΠΜΣ) “Υπολογιστική Μηχανική” του ΕΜΠ, διοργανώνει το

5ο Σεμιναριακό Εργαστήριο (workshop): Επιστημονικοί Yπολογισμοί Mεγάλης Kλίμακας

Το Σεμινάριο θα διεξαχθεί στο Υπολογιστικό Κέντρο της Σχολής Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ.

Επισυνάπτεται η ανακοίνωση με πρόσκληση για υποβολή αίτησης συμμετοχής.

Πρόσκληση
Όνομα: Scientific_Large-Scale_Computing_call_2019.pdf, Ανέβηκε: 4/6/2019 12:40, Μέγεθος: 428kb

Από την Δευτέρα 3 Ιουνίου 2019 μέχρι και το τέλος του ακαδημαϊκού έτους, το ωράριο λειτουργίας του PC Lab της Σχολής θα είναι 9:00πμ - 2:30μμ.

Λόγω της διοργάνωσης του 12ου ΠΕΣΧΜ, το PC Lab της Σχολής θα παραμείνει κλειστό από 29 έως 31 Μαίου.

Τετάρτη, 15 Μαίου 2019

Mε μεγάλη λύπη σας ανακοινώνω την απώλεια του Καθηγητή Γεωργίου Δ. Σαραβάκου.

Ο Καθηγητής Σαραβάκος υπήρξε εμβληματική προσωπικότητα της Σχολής Χημικών Μηχανικών και έχαιρε διεθνούς εκτίμησης και αναγνώρισης του έργου του στην επιστημονική περιοχή της Μηχανικής Τροφίμων.

Υπήρξε δάσκαλος των περισσοτέρων εξ υμών και συνέβαλε με εμφατικό τρόπο στον προσανατολισμό της Σχολής μας προς τη μηχανική διεργασιών και συστημάτων.

Η κηδεία του θα γίνει αύριο Πέμπτη 16/5/2019 στις 14.00 στον Ιερό Ναό Τίμιας Ζώνης Νέας Τίρυνθας.

Αιωνία του η μνήμη!

Ο Κοσμήτορας της Σχολής

Κωνσταντίνος Μαγουλάς

Ανακοίνωση
Όνομα: Έγγραφο από Σαρωτή (774779).pdf, Ανέβηκε: 10/5/2019 11:18, Μέγεθος: 699kb

Το PC Lab της σχολής θα παραμείνει κλειστό από τη Μ. Δευτέρα 22/4 ως και την Παρασκευή 3/5.

Από το Υπολογιστικό Κέντρο της Σχολής

Οι Σχολές Χημικών Μηχανικών, Μηχανολόγων Μηχανικών, Πολιτικών Μηχανικών, Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του ΕΜΠ λειτουργούν το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΠΜΣ) "Υπολογιστική Μηχανική" και καλούν τους ενδιαφερόμενους να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για τη συμμετοχή τους στο ΔΠΜΣ για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020.

Το Πρόγραμμα, ελάχιστης διάρκειας τριών (3) και μέγιστης τεσσάρων (4) ακαδημαϊκών εξαμήνων, οδηγεί στη λήψη Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΜΣ). Το πρόγραμμα των μεταπτυχιακών μαθημάτων περιλαμβάνει μαθήματα κορμού και μαθήματα και σεμινάρια εξειδίκευσης σε δύο ανεξάρτητες ροές, την Υπολογιστική Μηχανική Ρευστών και την Υπολογιστική Μηχανική Στερεών.

Στο ΔΠΜΣ “Υπολογιστική Μηχανική” γίνονται δεκτοί απόφοιτοι των Σχολών του ΕΜΠ, απόφοιτοι λοιπών Τμημάτων / Σχολών Διπλωματούχων Μηχανικών άλλων ΑΕΙ της ημεδαπής ή της αλλοδαπής αναγνωρισμένων και ισότιμων με το ΕΜΠ, καθώς και απόφοιτοι Πανεπιστημιακών Σχολών θετικής ή τεχνολογικής κατεύθυνσης της ημεδαπής ή της αλλοδαπής.

H υποβολή υποψηφιοτήτων γίνεται μόνο ηλεκτρονικά στην ηλεκτρονική διεύθυνση compmech@chemeng.ntua.gr μέχρι και 17/06/2019.

ΑΙΤΗΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑΣ
Όνομα: aitisi_ypopsifiotitas_2019_2020.doc, Ανέβηκε: 17/4/2019 16:58, Μέγεθος: 215kb
  ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ
Όνομα: prokyrixi-ym-2019-2020.pdf, Ανέβηκε: 17/4/2019 11:42, Μέγεθος: 319kb

Επισυνάπτεται η λίστα των φοιτητών που επιχορηγούνται για τη συμμετοχή τους στο 12ο ΠΕΣΧΜ.

Παρακαλούνται όλοι να επικοινωνήσουν με τον κ. Φ. Τσόπελα για να διευθετήσουν τα διαδικαστικά.

Λίστα Φοιτητών
Όνομα: lista_foititon.pdf, Ανέβηκε: 15/4/2019 12:15, Μέγεθος: 78kb

Υπάρχει η δυνατότητα σαράντα (40) χορηγιών σε προπτυχιακούς φοιτητές της Σχολής Χημικών Μηχανικών Ε.Μ.Π. για την κάλυψη των εξόδων εγγραφής τους για την παρακολούθηση του 12ου Πανελληνίου Επιστημονικού Συνεδρίου Χημικής Μηχανικής, που θα διεξαχθεί στην Αθήνα από 29 έως 31 Μαϊου 2019.

Οι χορηγίες αυτές θα κατανεμηθούν στους προπτυχιακούς φοιτητές με βάση το εξάμηνο φοίτησης τους ως ακολούθως: 16 χορηγίες για φοιτητές του 10ου η μεγαλύτερου εξαμήνου, 12 χορηγίες για φοιτητές του 8ου εξαμήνου και 12 υποτροφίες για φοιτητές μικρότερων εξαμήνων.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους στον κ. Φ. Τσόπελα (ftsop@central.ntua.gr) ώς και την Δευτέρα 15-4-2019. Θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας.

Σημείωση: Οι χορηγίες αυτές ΔΕΝ αφορούν τους φοιτητές που έχουν περιληφθεί στην τελική λίστα των εθελοντών και για τους οποίους έχει ήδη προβλεφθεί χορηγία.

Τρίτη, 19 Φεβρουαρίου 2019

Ενημερώνουμε τα μέλη της Σχολής Χημικών Μηχανικών και του Ε.Μ.Π. ότι, τη Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου στις 11 π.μ., θα τελεστεί επιμνημόσυνη δέηση στον Ιερό Ναό Τριών Ιεραρχών, στην Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου, για τον αγαπητό μας συνάδελφο και Κοσμήτορα, Ιωάννη Ζιώμα.

‹ Νεότερες1234...49Παλαιότερες ›