ΓενικέςΑνακοινώσεις

Το PC Lab της σχολής θα παραμείνει κλειστό από τη Μ. Δευτέρα 22/4 ως και την Παρασκευή 3/5.

Από το Υπολογιστικό Κέντρο της Σχολής

Οι Σχολές Χημικών Μηχανικών, Μηχανολόγων Μηχανικών, Πολιτικών Μηχανικών, Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του ΕΜΠ λειτουργούν το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΠΜΣ) "Υπολογιστική Μηχανική" και καλούν τους ενδιαφερόμενους να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για τη συμμετοχή τους στο ΔΠΜΣ για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020.

Το Πρόγραμμα, ελάχιστης διάρκειας τριών (3) και μέγιστης τεσσάρων (4) ακαδημαϊκών εξαμήνων, οδηγεί στη λήψη Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΜΣ). Το πρόγραμμα των μεταπτυχιακών μαθημάτων περιλαμβάνει μαθήματα κορμού και μαθήματα και σεμινάρια εξειδίκευσης σε δύο ανεξάρτητες ροές, την Υπολογιστική Μηχανική Ρευστών και την Υπολογιστική Μηχανική Στερεών.

Στο ΔΠΜΣ “Υπολογιστική Μηχανική” γίνονται δεκτοί απόφοιτοι των Σχολών του ΕΜΠ, απόφοιτοι λοιπών Τμημάτων / Σχολών Διπλωματούχων Μηχανικών άλλων ΑΕΙ της ημεδαπής ή της αλλοδαπής αναγνωρισμένων και ισότιμων με το ΕΜΠ, καθώς και απόφοιτοι Πανεπιστημιακών Σχολών θετικής ή τεχνολογικής κατεύθυνσης της ημεδαπής ή της αλλοδαπής.

H υποβολή υποψηφιοτήτων γίνεται μόνο ηλεκτρονικά στην ηλεκτρονική διεύθυνση compmech@chemeng.ntua.gr μέχρι και 17/06/2019.

ΑΙΤΗΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑΣ
Όνομα: aitisi_ypopsifiotitas_2019_2020.doc, Ανέβηκε: 17/4/2019 16:58, Μέγεθος: 215kb
  ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ
Όνομα: prokyrixi-ym-2019-2020.pdf, Ανέβηκε: 17/4/2019 11:42, Μέγεθος: 319kb

Επισυνάπτεται η λίστα των φοιτητών που επιχορηγούνται για τη συμμετοχή τους στο 12ο ΠΕΣΧΜ.

Παρακαλούνται όλοι να επικοινωνήσουν με τον κ. Φ. Τσόπελα για να διευθετήσουν τα διαδικαστικά.

Λίστα Φοιτητών
Όνομα: lista_foititon.pdf, Ανέβηκε: 15/4/2019 12:15, Μέγεθος: 78kb

Υπάρχει η δυνατότητα σαράντα (40) χορηγιών σε προπτυχιακούς φοιτητές της Σχολής Χημικών Μηχανικών Ε.Μ.Π. για την κάλυψη των εξόδων εγγραφής τους για την παρακολούθηση του 12ου Πανελληνίου Επιστημονικού Συνεδρίου Χημικής Μηχανικής, που θα διεξαχθεί στην Αθήνα από 29 έως 31 Μαϊου 2019.

Οι χορηγίες αυτές θα κατανεμηθούν στους προπτυχιακούς φοιτητές με βάση το εξάμηνο φοίτησης τους ως ακολούθως: 16 χορηγίες για φοιτητές του 10ου η μεγαλύτερου εξαμήνου, 12 χορηγίες για φοιτητές του 8ου εξαμήνου και 12 υποτροφίες για φοιτητές μικρότερων εξαμήνων.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους στον κ. Φ. Τσόπελα (ftsop@central.ntua.gr) ώς και την Δευτέρα 15-4-2019. Θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας.

Σημείωση: Οι χορηγίες αυτές ΔΕΝ αφορούν τους φοιτητές που έχουν περιληφθεί στην τελική λίστα των εθελοντών και για τους οποίους έχει ήδη προβλεφθεί χορηγία.

Τρίτη, 19 Φεβρουαρίου 2019

Ενημερώνουμε τα μέλη της Σχολής Χημικών Μηχανικών και του Ε.Μ.Π. ότι, τη Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου στις 11 π.μ., θα τελεστεί επιμνημόσυνη δέηση στον Ιερό Ναό Τριών Ιεραρχών, στην Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου, για τον αγαπητό μας συνάδελφο και Κοσμήτορα, Ιωάννη Ζιώμα.

Σάββατο, 16 Φεβρουαρίου 2019

Την Δευτέρα 18/2 το μάθημα του 6ου εξαμήνου "Οικονομική Ανάλυση και Διοίκηση Επιχειρήσεων (για μηχανικούς)" που είναι προγραμματισμένο για τις 11.45 δεν θα γίνει στο PC lab, αλλά στην Αίθουσα 31.

Τετάρτη, 13 Φεβρουαρίου 2019

Το μάθημα ξεκινά τη Δευτέρα, 18/2/2019 και ώρα 8.45.

Η 1η ώρα (8.45-9.30) του 1ου μαθήματος θα γίνει ενιαία και για τα 2 τμήματα στο Αμφιθέατρο 1 Χημ. Μηχ.

Οι παρουσιάσεις των μαθημάτων επιλογής του 4ου εξαμήνου σπουδών θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 15/02/2019, 10:00-11:00, στο Aμφιθέατρο 2 της Σχολής.

Ο χρόνος για κάθε μάθημα έχει οριστεί στα 5΄, ενώ θα υπάρξουν άλλα 5΄για ερωτήσεις.

Υποστήριξη της διδακτορικής διατριβής του κ. Στέφανου Καραπέτη, με τίτλο:

«Ανάπτυξη πρότυπων βιοαισθητήρων για τον προσδιορισμό βιοτοξικών ουσιών στο γάλα και στο νερό».

Τρίτη 19 Φεβρουαρίου 2019 και ώρα 15:00 στην Αίθουσα Κουμούτσου.

Λόγω των δυσχερών συνθηκών στις μετακινήσεις, εξαιτίας των χιονοπτώσεων σε πολλές περιοχές της Αττικής, αναστέλλονται για σήμερα 8/1/2019 οι εκπαιδευτικές λειτουργίες της Σχολής.

‹ Νεότερες1234...48Παλαιότερες ›