ΓενικέςΑνακοινώσεις
  Πρόσκληση
Όνομα: Synantisi_Ethelonton_100y.pdf, Ανέβηκε: 17/10/2017 14:20, Μέγεθος: 180kb

Παρακαλούνται όσοι έχουν εκκρεμότητες σε δικαιολογητικά για την αίτηση εισδοχής τους (π.χ. βεβαίωση σπουδών, εκκαθαριστικό 2016 κλπ) να τα προσκομίσουν στη Γραμματεία των ΝΕΕΜΠ, μέχρι τη Δευτέρα 23/10/2017 και ώρα 10.30π.μ., ώστε να ολοκληρωθεί η αξιολόγηση της αίτησής τους, στη συνεδρίαση της Επιτροπής Επιλογής Εισδοχών στις 23/10/2017.

Δείτε τη σχετική ανακοίνωση της Διεύθυνσης Δημοσίων & Διεθνών Σχέσεων του ΕΜΠ.

H Σχολή Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ συγχαίρει τους πρωτοετείς φοιτητές για την επιτυχία τους και προετοιμάζει την υποδοχή τους.

Το φετινό καλωσόρισμα των πρωτοετών περιλαμβάνει εκπαιδευτικές επισκέψεις σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις. Οι επισκέψεις θα γίνουν αυθημερόν, την Τετάρτη, 4 Οκτωβρίου 2017. Οι πρωτοετείς θα κατανεμηθούν σε 3 ομάδες και με τη συνοδεία καθηγητών της Σχολής θα επισκεφτούν:

• ΤΙΤΑΝ στο Καμάρι Βοιωτίας (Συνοδός: Μ. Μπεάζη-Κατσιώτη, Καθηγήτρια)
  • ΕΛΑΪΔΑ στο Ν. Φάληρο (Συνοδός: Γ. Κακάλη, Καθηγήτρια)
  • ΕΛΠΕ (Ελληνικά Πετρέλαια) στην Ελευσίνα (Συνοδός: Δ. Καρώνης, Αναπλ. Καθηγητής)

Η κάθε ομάδα θα επισκεφθεί έναν από τους 3 προορισμούς.

Η δήλωση συμμετοχής πραγματοποιείται μέσω της φόρμας που ακολουθεί. Ο κάθε ενδιαφερόμενος θα πρέπει να συμπληρώνει απαραιτήτως, το ονοματεπώνυμό του και τον οκταψήφιο κωδικό υποψηφίου που είχε στις εισαγωγικές εξετάσεις. Καταληκτική ημερομηνία για τις δηλώσεις συμμετοχής είναι η Δευτέρα 2/10/2017.

Η κατανομή των πρωτοετών σε ομάδες θα γίνει από τη Γραμματεία της Σχολής και θα ανακοινωθεί, μαζί με περισσότερες πληροφορίες και οδηγίες, μετά την ολοκλήρωση των εγγραφών τους.

Ο Κοσμήτορας της Σχολής

Ιωάννης Ζιώμας

H παρούσα ετήσια εσωτερική έκθεση (ΕΕΕ) της Σχολής Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ αναφέρεται στο ακαδημαϊκό έτος 2015-2016 για το εκπαιδευτικό έργο και στο ημερολογιακό έτος 2016 για το ερευνητικό έργο. Αποτελεί συνέχεια των προηγουμένων εκθέσεων για τα ακαδημαϊκά έτη 2013-14 και 2014-15.

Η έκθεση συντάχθηκε από την Ομάδα Εσωτερικής Αξιολόγησης (ΟΜΕΑ) της Σχολής, η οποία αποτελείται από τα παρακάτω μέλη:

Σ. Τσιβιλής, Καθηγητής, Συντονιστής
Χ. Κυρανούδης, Καθηγητής
Δ. Καρώνης, Αν. Καθηγητής
Α. Καραντώνης, Επ. Καθηγητής
Ε. Κορωνάκη, ΕΔΙΠ
Ν. Παναγιώτου, ΕΔΙΠ
Α. Παπαδημητρίου, Γραμματεία

Η άντληση πληροφοριών για την παρούσα έκθεση βασίσθηκε στα αρχεία της Γραμματείας της Σχολής, σε ηλεκτρονικές βάσεις βιβλιομετρικών δεδομένων, σε στοιχεία της Επιτροπής Διαχείρισης του Ειδικού Λογαριασμού του ΕΜΠ και σε ερωτηματολόγια σχετικά με τον εργαστηριακό εξοπλισμό της Σχολής και στις σχέσεις της με κοινωνικούς, πολιτιστικούς και παραγωγικούς (ΚΠΠ) φορείς.

Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης Σχολής Χημικών Μηχανικών 2015-2016
Όνομα: SXM-Etisia_esoteriki_ekthesi_2015-2016.pdf, Ανέβηκε: 27/9/2017 17:06, Μέγεθος: 4190kb
Πέμπτη, 13 Ιουλίου 2017

SETI 2017 EIT Raw Materials Summer School στο Πανεπιστήμιο του Trento, Italy:

Θερινό Σχολείο το Σεπτέμβρη για φοιτητές των πανεπιστημίων εταίρων του δικτύου ΤΙΜΕ.

Περισσότερες πληροφορίες στα συνημμένα αρχεία.

Ανακοίνωση
Όνομα: manifesto_50x70_SETI2017_final_print.pdf, Ανέβηκε: 13/7/2017 09:58, Μέγεθος: 951kb
  Call for applications
Όνομα: SETI_2017_Call_for_application.pdf, Ανέβηκε: 13/7/2017 09:59, Μέγεθος: 366kb
Δευτέρα, 27 Μαρτίου 2017

Ο καθ. Δ. Μεϊμάρογλου από το Πανεπιστήμιο του Nancy (ENSIC) βρίσκεται εδώ από 27 έως και 31/3 στο πλαίσιο της συνεργασίας Erasmus+.

Όσοι φοιτητές/φοιτήτριες ενδιαφέρονται για πληροφορίες σχετικά με τις σπουδές στην ENSIC παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με την καθ. Ε. Γρηγοροπούλου για την οργάνωση συνάντησης.

Παρασκευή, 24 Μαρτίου 2017

Αναζητούνται Χημικοί Μηχανικοί με άριστη γνώση Αγγλικών για την μετάφραση τεχνικού βιβλίου στα Ελληνικά.
Απαραίτητη η σχετική εξοικείωση με την Αγγλική ορολογία της Χημικής Μηχανικής. Άμεση πρόσληψη.

Παρακαλείσθε να στείλετε το βιογραφικό σας σημείωμα στην κα Δεληγιάννη Θεοδώρα doradeliyiannii@mail.ntua.gr

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με την κα Δεληγιάννη.
Τηλ. 210 772 3227, doradeliyiannii@mail.ntua.gr. Μονάδα Βιομηχανικού Σχεδιασμού και Συστημάτων Μηχανικής

Λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών και λαμβάνοντας υπόψη το άρθ. 8, παρ.18 του Ν.4009/11 όπως ισχύει, αποφασίζεται η αναστολή του εκπαιδευτικού έργου την Τρίτη 10 Ιανουαρίου 2017, κατά την περίοδο 8.30-12.30.

Παρακαλούνται οι κ. Κοσμήτορες να ενημερώσουν όσο το δυνατόν ταχύτερα τα μέλη των Σχολών τους και να φροντίσουν για την αναπλήρωση του διδακτικού Έργου.

Σε ότι αφορά στις διοικητικές υπηρεσίες παρακαλούνται οι Διευθύνσεις να προσαρμόσουν κατά  την  ημέρα  αυτή  τις  δραστηριότητες  λόγω  τυχόν  καθυστερημένων  αφίξεων  των διοικητικών υπαλλήλων για τους παραπάνω λόγους.

Ο Πρύτανης
Ιωάννης Κ. Γκόλιας

Ανακοίνωση Πρύτανη
Όνομα: anakoinosi_prytani.pdf, Ανέβηκε: 10/1/2017 00:22, Μέγεθος: 213kb

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Με λύπη, σας ενημερώνω για την απώλεια της συνταξιούχου συναδέλφου μας Ελένης Τσάμη, η οποία απεβίωσε τo Σάββατο, 10 Δεκεμβρίου.
Βασικό στέλεχος, επί πολλά χρόνια, του (τότε) Εργαστηρίου Τεχνικής Φυσικών Διεργασιών, η Ελένη είχε σημαντική συμβολή στην εκπαίδευση των φοιτητών της Σχολής καθώς στη συνολική δραστηριότητα του Εργαστηρίου.
Η κηδεία της θα γίνει την Τρίτη 13 Δεκεμβρίου και ώρα 12.00μ στο νεκροταφείο Κηφισιάς (Καρπάθου και Μπακογιάννη Π).
Η Σχολή Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ τιμά τη μνήμη της συναδέλφου Ελένης Τσάμη.

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Χημικών Μηχανικών
Ι. Ζιώμας

Δυο λόγια για την Εκλιπούσα

από την Καθηγήτρια Μ. Μπεάζη-Κατσιώτη

Στις 10 Δεκεμβρίου 2016 έφυγε απο κοντά μας η Ελένη Τσάμη, χάνοντας τη μάχη με τον καρκίνο. Η αγαπητή Ελένη θα μείνει ζωντανή στη μνήμη των φοιτητών και των συναδέλφων της, για την αφοσίωσή της στην εκπαίδευση, την ευγένειά της, την καλοσύνη της και την υποδειγματική της συνεργασία. Ας είναι ελαφρό το χώμα που θα την σκεπάσει.

Με τιμή και σεβασμό στη μνήμη της,
Μαργαρίτα Μπεάζη – Κατσιώτη

‹ Νεότερες1234...45Παλαιότερες ›