ΜονάδαΠεριβαλλοντικήςΕπιστήμηςκαιΤεχνολογίας

The Unit of Environmental Science and Technology (UEST) is an educational and research unit at the School of Chemical Engineering of the National Technical University of Athens. The unit works in collaboration with other Universities, research institutes, public and local authorities and with the private sector with the aim of enhancing education, research, technology and innovation.

UEST works in close cooperation with competent Ministries and other Governmental agencies, as well as various European and International Organizations, providing environmental management inputs for the development and implementation of national strategies and action plans. UEST has been the National Reference Center of Greece representing the country at the European Topic Center on Waste and Material Flows (ETC/WMF) of the European Environment Agency (EEA).

The Unit has undertaken more than 100 projects, national, international and European including Life-Environment, Life-3rd Countries, Twinning and MEDA-Water projects etc.

Σύνδεσμοι